У Бучі на гарячому затримали шахраїв, які практикують автопідстави на дорогах

16. 11. 2016


Минулого тижня соцмережі обійшла фотографія темноволосого хлопця років тридцяти, який за день намагався вчинити кілька автопідстав на столичних дорогах. 28 жовтня близько десятої години ранку він кинувся під колеса автомобіля на вулиці Дегтярівській в районі метро «Лук'янівська». Заявивши, що водій його збив, намагався виманити компенсацію. А після обіду ця ж людина кинулася під машину в Лабораторному провулку. Закричав, що отримав важкі травми, тут же почав комусь телефонувати і навіть погрожував, що покінчить життя самогубством. Встановити, що це робив один і той же чоловік, вдалося завдяки соцмережам, де обидва водії опублікували фотографії «потерпілого».

Тим часом подібний випадок (але вже за участю іншої людини) стався у Бучі під Києвом. І на цей раз зловмисників навіть вдалося затримати.

- Я раніше чув про автопідстави, але навіть не припускав, що подібне може статися зі мною, - каже викладач одного зі столичних університетів Микола. - У вихідний день, коли ми з дружиною і п'ятирічним сином поверталися в Ворзель з парку у Бучі, потрапили в пробку, тому їхали дуже повільно. У цій «тягучці» я зупинився перед пішохідним переходом, пропустив людей, після чого продовжив рух. Швидкість була не більшою 20 кілометрів на годину. Несподівано з протилежного боку дороги вискочив чоловік. Спритно розвернувшись, він спиною впав на дзеркало заднього виду мого автомобіля і зламав його. Ліктем розбив лобове скло і впав біля переднього колеса. Я моментально зупинився. Гальмівного шляху майже не було, оскільки швидкість була мінімальна.

Перші кілька секунд не знав, що робити. Зі мною ніколи не відбувалося нічого подібного. Як тільки я вийшов з машини, цей чоловік піднявся на ноги, і до нас підбігли ще чоловік сім або вісім. «Ви його збили! - Закричали вони. - Збили прямо на пішохідному переході!» Я сказав, що пішохідний перехід ми давно проїхали, а ця людина сама кинулася під колеса. Але незнайомці продовжували наполягати: «Подивіться, що ви наробили!» Мені здалося, вони були на підпитку. Мій син, який сидів на задньому сидінні, розплакався. Тоді в розмову, нарешті, взявся сам «потерпілий»: «Я бачу, що у вас маленька дитина. Давайте розійдемося мирно і не будемо викликати поліцію. Не варто створювати один одному проблем». «Мирно - це як?» - Запитав я. «Давайте тисячу гривень, - заявив він. - І ми про це забудемо».

Я був розгублений і не знав, що йому відповісти. А він, побачивши, що я задумався, тут же сказав: «Добре, давайте хоча б 500 гривень. Купимо на ці гроші шашлик і все забудемо». Злякавшись, моя дружина сказала, що зараз же побіжить до банкомату і зніме гроші. У нас дійсно не було готівки, і, напевно, це нас врятувало.

Не встигла дружина піти, як до мене підійшла якась жінка. Виявилося, вона їхала за мною і все бачила. «Не вірте цим людям, - сказала вона. - Вони все спланували. Я помітила, як вони стояли на узбіччі і чогось чекали, а потім цей чоловік спеціально кинувся під вашу машину». Друзі «потерпілого» почали обурюватися. Мовляв, як вам не соромно, збили людину і навіть не покаялися. Але тут в розмову вступив ще один водій, який теж проїжджав повз: «Я часто тут їжджу і бачив таке вже не раз. Це підстава. Вони спеціально чекають «підходящу» машину, кидаються під колеса, а потім вимагають гроші».

Завдяки цим людям я почав розуміти, що відбувається. Якби в ситуацію не втрутилися свідки, точно віддав би шахраям гроші. Але заразом цього я додумався подзвонити знайомому адвокату. Він порадив викликати поліцію і ні в якому разі не давати цим людям гроші. Пообіцяв, що і сам приїде. «Потерпілий», побачивши, що справа набуває несподіваного обороту, помітно знітився. Його «група підтримки» теж стихла. Я викликав поліцію, вони начебто залишилися чекати. Але як тільки побачили патрульну машину, швидко пішли в іншу сторону. А коли їх покликали поліцейські, кинулися бігти. Сумнівів у тому, що це були аферисти, вже не залишалося.

Адвокат Євген Кузьмін, який на той час теж приїхав на місце події, зняв те, що відбувається на мобільний телефон. Аферистів вдалося затримати.

- Коли поліцейські посадили їх в автомобіль, молодики (очевидно, розуміючи, що їм нема куди йти) стали розігрувати виставу, - продовжує Микола. - «Потерпілий» сказав, що я на нього наїхав і поскаржився, що у нього нібито зламані ребра. Поліцейські повезли його в лікарню на обстеження, а його дружків - у відділення. Обстеження показало, що у нього немає жодної травми. А у мене при цьому розбита машина. Я дуже вдячний очевидцям події, які дали свідчення поліції. Вони розповіли правду, і мені вдалося довести, що ніякого наїзду насправді не було. До речі, під час різкого гальмування я вдарився ногою об рульову колонку і отримав перелом колінної чашечки.

Я попросив слідчого визнати мене потерпілим. До того ж з'ясувалося, що затримані і раніше були помічені в подібних історіях. Але мені сказали, що довести їх провину буде дуже складно, та й стягнути з них нічого.

- В даній ситуації затриманим можна було поставити статтю «Умисне пошкодження чужого майна», - каже адвокат Євген Кузьмін. - Адже ця людина пошкодила Миколі автомобіль. Але щоб слідство тривало, необхідний великий розмір збитків - понад 170 тисяч гривень. Ще є стаття «Шахрайство», проте довести провину в такому випадку теж дуже складно. Аферисти, практикуючі подібні автопідстави, на це і розраховують. Останнім часом шахраїв, які заробляють таким способом, стає все більше. Одна з найбільш перевірених схем - це коли одна людина падає на автомобіль, а потім з’являються його друзі, і всі разом починають тиснути на водія. І людина, розгубившись, віддає гроші.

Що стосується афериста, який минулого тижня був помічений в Лабораторному провулку і на вулиці Дегтярівській, то його так і не затримали. В обох випадках він встигав втекти до приїзду співробітників поліції. Тому не виключено, що зараз шахрай шукає на столичних дорогах нових жертв.

За матеріалами статті Катерини Копаневої, ФАКТИcity.bucha.org